Centrum Re-Flex

09 kwietnia 2022

Brak komentarzy

Home Blog

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu jest jednym z najsilniejszych nagłych niesprawności naszego organizmu. Działa natychmiastowo, a jego efekty mogą pozostać z nami na długie lata. Dlatego też nie należy go lekceważyć i w każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem lub w nagłym przypadku natychmiast dzwonić na pogotowie.

Objawy udaru mózgu:

  • niedowład,
  • porażenie mięśni twarzy, ręki, nogi, zwykle po jednej stronie ciała;
  • trudności w zrozumieniu słów i wypowiadaniu się;
  • upośledzenie widzenia w jednym lub obu oczach; zaburzenia chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy;
  • silny ból głowy bez znanej przyczyny;
  • zaburzenia świadomości aż do jej utraty

Przyczyny udaru:

Niedokrwienie mózgu. 80 proc. to tzw. udary niedokrwienne, spowodowane niedrożnością naczyń mózgowych. Może ona być wywołana skrzepem zatykającym naczynia, zmianami miażdżycowymi lub stanami zapalnymi. Inne przyczyny udaru mózgu to wylew krwi do mózgu: krwawienie z naczyń mózgowia, śródmózgowia i krwotoki podoponowe związane np. z urazem głowy, pęknięciem tętniaka czy wysokim ciśnieniem krwi.

Przebieg choroby:

Objawy udaru mózgu pojawiają się nagle i z czasem się pogłębiają. W przypadku szybkiej terapii, a następnie rehabilitacji ruchowej pacjent ma szansę powrotu do normalnego życia. Ważny jest zwłaszcza pierwszy miesiąc. Gdy raz już wystąpił udar mózgu, zwłaszcza niedokrwienny, ryzyko pojawienia się kolejnego rośnie.

W celu umówienia wizyty w Centrum Rehabilitacji Re-flex zapraszamy do kontaktu.