Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest jednym z częściej występujących schorzeń w obrębie ręki. Stan ten wynika z długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy. Przyczyną ucisku może być reumatoidalne zapalenie stawów, ale też przymusowe ustawienie ręki w jednej pozycji (stąd zespół ten często jest obserwowany u osób wykonujących powtarzające się czynności jak praca przy komputerze).

Wśród objawów wymienić należy zaburzenia czucia (mrowienie) w obszarze unerwianym przez nerw pośrodkowy. Parestezje potrafią być na tyle uciążliwe, że wybudzają pacjentów w nocy, utrudniając wypoczynek. W późniejszym czasie może dochodzić do niedowładów i zaniku mięśni kłębu kciuka. Dodatni objaw Phalena – nasilenie mrowienia po kilkudziesięciu sekundach utrzymywania nadgarstków w zgięciu dłoniowym może pomóc potwierdzić przypuszczenia.

Jako, że kciuk odpowiada za około 40 % funkcji ręki – zmniejszenie jego siły mięśniowej wiąże się z kolejnymi objawami – osłabienie chwytu, brak precyzji, niemożność utrzymania przedmiotów. Mogą wystąpić też trudności w zaciśnięciu ręki w pięść.

W celu umówienia wizyty w Centrum Rehabilitacji Re-flex zapraszamy do kontaktu.