Nerwoból czyli neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana także rwą twarzową, jest przykrą dolegliwością. Ci, którzy doświadczyli neuralgii nerwu trójdzielnego twierdzą, że to jeden z najgwałtowniejszych bólów, jaki może nas dotknąć. Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się niespodziewanie, przeszywa połowę twarzy.
Ból trwa czasem kilka sekund, czasem nawet dwie minuty, raczej nie dłużej. Nerwoból ustępuje tak samo nagle,
jak się pojawiła.
Neuralgia nerwu trójdzielnego może zdarzyć się raz i nigdy już nie powrócić, może – i to już poważna
sprawa – paraliżować część twarzy co pewien czas, nawet kilka razy dziennie.
Przy neuralgii nerwu trójdzielnego ból atakuje znienacka. Ból porównywany bywa do uczucia, jakie towarzyszy porażeniu prądem. Może zaatakować pół twarzy, może umiejscowić się punktowo: w okolicy oka, zatoki nosowej, żuchwy (wtedy przypomina gwałtowny ból zęba). Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się tylko w ciągu dnia, czasem towarzyszy jej katar, łzawienie, ślinotok, zaczerwienienie i skurcz twarzy, zaburzenie smaku i słuchu. Nerwoból twarzy może wywołać dotknięcie skóry twarzy np. podczas mycia lub golenia, ruch podczas mówienia, jedzenia czy mycia zębów, albo nagła zmiana temperatury otoczenia.
Nerwoból to dolegliwość ze strony nerwu trójdzielnego, jednego z wielu przewodzących bodźce z twarzy i głowy;
jedna z jego trzech gałązek wychodzi w okolicy łuku brwiowego, druga pod okiem, trzecia na żuchwie. Ból najczęściej
jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia
lub uciskania przez tętnice lub żyły, niedokrwienia. Nerw, który z zasady ma przewodzić sygnały, sam nadaje sygnał, że coś z nim jest nie tak. I czyni to w sposób gwałtowny. Mówimy wtedy o nerwobólu (neuralgia nerwu trójdzielnego).
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu skończy się zapewne skierowaniem do neurologa. Neurolog może zlecić badanie rentgenowskie nawiedzanej bólem okolicy, ewentualnie także rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, EMG (elektromiografię) – przewodnictwo nerwowe i EEG (elektroencefalografia), które zdiagnozują czynności mózgu.
To wszystko po to, by zdefiniować neuralgię nerwu trójdzielnego i wykluczyć inne choroby, które objawiają
się podobnym bólem. Bo może on towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych, zapaleniu zatok przynosowych, chorobom oczu i uszu.
Neuralgia nerwu trójdzielnego: leczenie zachowawcze zaczyna się od zażywania tabletek
przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, jakie bodźce najczęściej wywołują bezpośrednio nerwobóle i nauczyć się odruchowo ich unikać (np. nie dotykać określonych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej).
Dla zapobiegania nawrotom nerwobólu warto trzymać w cieple lub rozgrzewać bolesną okolicę, stosować maści i plastry rozgrzewające, poddawać się leczniczym masażom i kąpielom. Wskazane jest też zażywanie witamin z grupy B, zwłaszcza B12. W leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego sprawdza się też akupunktura i akupresura. Jeśli te najprostsze metody okażą się nieskuteczne, być może trzeba będzie się oddać w ręce neurochirurga. Dla wyeliminowania nawracającego bólu stosuje się blokady, czyli ostrzykiwanie chorego nerwu lekiem przeciwbólowym.
W ostateczności możliwe jest operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny.
W celu umówienia wizyty w Centrum Rehabilitacji Re-flex zapraszamy do kontaktu.